Καλώς ήρθατε στον ιστότοπο του ιστορικού μας χωριού, όπου μπορείτε να δείτε άρθρα, που αφορούν όλες τις εκφάνσεις του κοινωνικού γίγνεσθαι. Περιπλανηθείτε στις αναρτήσεις μας για να ταξιδέψετε σε μια πλούσια ποικιλία θεμάτων που ετοιμάζουμε με μεράκι και αγάπη για τον ευλογημένο μας τόπο.

ΠΕΡΙΗΓΗΣΗ ΜΕ ΤΟ GOOGLE MAPS

Κλίκ στην εικόνα

Σάββατο 25 Απριλίου 2015

ΑΣ ΠΡΟΜΑΧΟΙ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΓΑΡΕΦΕΙΟΥ 1-1

Στο τελευταίο παιχνίδι του πρωταθλήματος του 1ου ομίλου της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Πέλλας ο ΑΣ Πρόμαχοι και ο Ηρακλής Γαρεφείου, αναδείχτηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1.

Παίχτηκε όμορφο ποδόσφαιρο κυρίως στο πρώτο μέρος με τους μεν γηπεδούχους να μοιάζουν μεθυσμένοι από την προηγηθείσα απονομή του κυπέλλου για το πρωτάθλημα που κατέκτησαν, τους δε φιλοξενούμενους να παίζουν με μεγαλύτερο πάθος για τη νίκη, μιας και επιζητούσαν απεγνωσμένα τουλάχιστον έναν χρυσό βαθμό, για να αποφύγουν τις περιπέτειες του υποβιβασμού, πράγμα που τελικά το κατάφεραν.
Πριν το εναρκτήριο λάκτισμα, πραγματοποιήθηκε η απονομή του κυπέλλου και των μεταλλίων στους Προμαχιώτες πρωταθλητές,  από τον πρόεδρο της ΕΠΣ Πέλλας κύριο Αντωνίου και από τα μέλη της Ένωσης Τρυψιάνη και Τσαβδαρίδη.
Σε επόμενη ανάρτησή μας, θα σας παρουσιάσουμε την φαντασμαγορική γιορτή-φιέστα με όλες τις λεπτομέρειες.

Στο πρώτο ημίχρονο παίχτηκε δυνατό και ανοιχτό ποδόσφαιρο με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ οι φιλοξενούμενοι πρόσεχαν περισσότερο τα νώτα τους.
Στο 4’ ο Δ. Σέλκος σεντράρει και η κεφαλιά που πιάνει ο Ν. Νάνος εξουδετερώνεται από τον τερματοφύλακα Παρασκευά.
Ο Δ. Σέλκος χάνει σπουδαία ευκαιρία να σκοράρει στο 6’ αλλά στο σουτ που επιχείρησε, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.
Στο 11’οι Γαρεφειώτες με τον Π. Μάρκου αδυνατούν να σκοράρουν , όταν το σουτ του έφυγε άουτ.
Ο ΑΣ πιέζει για να πετύχει γκολ και στο 33’, σε μια οργανωμένη επίθεση με αλλεπάλληλες κεφαλιές των παικτών του, η μπάλα καταλήγει στον Προίκο, η κεφαλιά του οποίου αστοχεί.
Το 1-0 σημείωσε στο 36’ ο Νίκος Νάνος με τεχνική κεφαλιά, ύστερα από ατομική ενέργεια του Γ. Σέλκου και σέντρα-διαβήτη.
Στο επόμενο λεπτό, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν στον διαιτητή για πέναλτι, όταν ο Παρασκευάς ανέτρεψε τον Ι. Μούγιο, όμως ο διαιτητής είχε άλλη άποψη.
Το 1-1 σημειώθηκε στο 45΄ όταν  μια  ψηλοκρεμαστή μπαλιά ακριβείας του Σίσκου, βρίσκει μόνο του στην περιοχή των Προμάχων τον Μ. Μάρκου, ο οποίος πλασάρει τον τερματοφύλακα Α. Νάνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο προπονητής των Προμάχων χρησιμοποίησε τρεις νεαρούς παίκτες, δίνοντάς τους χρόνο μαχιμότητας, ενώ οι του Γαρεφείου ανέβασαν στροφές και πίεσαν, απειλώντας ακόμη και για να πάρουν το «διπλό».
Στο 49’ οι των Προμάχων πέτυχαν γκολ με τον Ν. Νάνο, που ο διαιτητής ακύρωσε ως επιθετικό φάουλ επί του τερματοφύλακα.
Ο Σίσκος για τον Ηρακλή βγαίνει τετ α τετ με τον Α. Νάνο στο 57’ και ο τελευταίος εξουδετερώνει το πλασέ που επιχείρησε.
Στο 62’ σειρά του Μ. Μάρκου να χάσει μοναδική ευκαιρία, όταν η γυριστή κεφαλιά που έπιασε, δεν βρήκε δίχτυα.
Ο Σίσκος στο 66’ βγαίνει μόνος του τετ α τετ με τον Α. Νάνο, αλλά το πλασέ του αποκρούεται από τον έμπειρο τερματοφύλακα των Προμάχων.
Ο Ηρακλής απέκτησε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα μέχρι το τέλος του και δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες για γκολ στο 75’ με τον Μ. Μάρκου, στο 80’ με κεφαλιά του Σίσκου, στο 82’ με τον Μ. Μάρκου και στο 87’ με τον Σίσκο, αλλά τελικά το σκορ δεν άλλαξε και τελείωσε με το ισόπαλο αποτέλεσμα ‘όπως διαμορφώθηκε στο α’ μέρος.

Από τον  ΑΣ διακρίθηκαν οι Α. Νάνος, Γ. Σέλκος, Θ. Δέλλιος.
Από τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Α. Παρασκευάς, Θ. Σίσκος και Μ. Μάρκου.
Με αρκετά λαθάκια η διαιτησία του κυρίου Ταγκαλίδη ενώ οι δυο βοηθοί του Μίσκος και Αποστολούδας ήταν γενικά καλοί.